Dla wielu pasjonatów strzelectwa największym marzeniem jest uczestnictwo w międzynarodowych zawodach oraz jednej lub kilku strzeleckich konkurencjach olimpijskich – to cel, do którego dążą od początku swojej kariery sportowej. Zasady regulujące konkurencje tego sportu ustalane są przede wszystkim przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego (MFSS/ISSF), która zrzesza związki strzeleckie i krajowe organizacje sportowe z całego świata. Należy do niej także Polski Związek Strzelectwa Sportowego.
Pozwolenie na posiadanie broni najczęściej wydawane jest tym entuzjastom strzelectwa i militariów, którzy chcą uczestniczyć w krajowych zawodach sportowych oraz lokalnych konkurencjach, organizowanych przez kluby strzeleckie. Nie są to jednak jedyne powody. Poniżej przybliżymy najczęstsze przyczyny zgłaszania wniosków o wydanie pozwoleń na posiadanie broni palnej.
Beretta APX to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej polecanych pistoletów dla strzelców sportowych i służb mundurowych. Po raz pierwszy został zaprezentowany w 2015 roku na targach IDEX-2015. Z założenia miał być jednym z kandydatów na zastąpienie w amerykańskiej armii klasycznego pistoletu Beretta M9. Choć nie został wprowadzony na wyposażenie wojska, szybko rozpowszechnił się w formacjach policyjnych i mundurowych oraz wśród strzelców rekreacyjnych. Jest to bowiem bardzo modularny pistolet, pozwalający na zaawansowany tuning wewnętrzny oraz montaż dużej ilości zróżnicowanych akcesoriów. W poniższym wpisie przedstawiamy garść informacji o tym modelu broni.
Choć przez wiele osób posiadanie broni jest wysoce negatywnie odbierane, to prawdą jest, że niejedno ma ona oblicze. Ponadto sukcesywnie pojawiają się jej zwolennicy, zauważający też duży potencjał dysponowania własnym egzemplarzem broni. To nie tylko narzędzie pozwalające na ochronę osób czy mienia – to także obowiązkowe wyposażenie wielu służb mundurowych. Oprócz tego broń służy do uprawiania strzelectwa sportowego czy łowieckiego bądź jest wykorzystywana w rekonstrukcjach historycznych. Natomiast niezależnie od przeznaczenia, by z niej korzystać, należy uzyskać specjalne zezwolenie. Jak to zrobić i czy dotyczy ono każdego jej rodzaju?